• اخبار

برگزاری جلسه هماهنگی و برنامه ریزی آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم

برگزاری جلسه هماهنگی و برنامه ریزی آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم
دومین جلسه هماهنگی و برنامه ریزی آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم استان هرمزگان با حضور دستگاه های فرهنگی و مدیران موسسات فعال در استان به منظور تشریح اهداف آزمون و هماهنگی دستگاهها جهت هر چه بهتر برگزار شدن این رویداد مهم قرآنی در محل سالن رودکی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان برگزار شد. به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان ، علی بندرعباسی سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان گفت: با توجه به تجربه موفق برگزار شدن آزمون سراسری در سال گذشته (اسفندماه 96) با همکاری سازمان اوقاف و امورخیریه در سطح کشور و ارتقاء سطح کیفی و کمی آن و نظر به برگزاری جلسات کارشناسی متعدد و اعلام آمادگی دیگر نهادها و سازمان ها ذیربط جهت مشارکت در این رویداد بزرگ قرآنی این آزمون در سال 97 با مشارکت پنج دستگاه و سازمان ، معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امورخیریه، اداره کل قرآن عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش ، شبکه قرآن و معارف سازمان صدا و سیما و دبیرخانه ستاد عالی هماهنگی و نظارت بر کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور برگزار خواهد شد.

وی بیان کرد: در سال 96 بالغ بر 2806 نفر قرآن آموز و علاقه مند در آزمون شرکت نموده اند که رشد چشمگیری نسبت به سال 95 داشته و این موفقیت محصول برگزاری مشترک آزمون اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و  اداره کل اوقاف و امورخیریه و همکاری سایر دستگاهها فرهنگی در سطح استان می باشد.

سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان یادآور شد : آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم در 4 گروه امتحانی و در قالب 20 رشته که عبارتنداز: گروه حفظ قرآن کریم با 12 رشته، گروه ترجمه و مفاهیم با دو رشته ، گروه سیره و معارف اهل بیت علیه السلام  با 3 رشته و گروه آموزش های الکترونیکی نیز با سه رشته ، در اسفندماه سال جاری برگزار خواهد شد که آزمون کتبی 9 اسفندماه و آزمون شفاهی زیر 12 سال 11 الی 16 اسفندماه برگزار خواهد شد .

 در ادامه بندرعباسی افزود: با عنایت به اهمیت قرآن و عترت و به منظور هر چه بهتر برگزار شدن آزمون از جهت کیفی و کمی نیاز به همکاری و مشارکت و توجه سایر دستگاههای اجرایی استان به این امر مهم دارد.

وی بیان کرد :  اطلاع رسانی و تبلیغات به موقع آزمون به صورت محیطی ، مجازی و شبکه ای و آگاه ساختن جامعه قرآنی تحت پوشش و زیر مجموعه هر دستگاهها و موسسه قرانی می تواند کمک شایانی به ارتقاء سطح کیفی و کمی آزمون نماید.

سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان به اهداف مهم قرآنی اشاره کرد و گفت : این آزمون به منظور تقویت وحدت و انسجام فعالیت های قرآنی، سنجش و ارزیابی کمی و کیفی عملکرد آموزشی موسسات و مراکز قرآنی ، جهت دهی و استاندارد سازی آموزش های  قرآن و عترت ، به روز رسانی و تکمیل بانک جامع اطلاعات قرآنی و شناسایی معرفی نخبگان و استعدادهای قرانی بویژه نوجوانان و جوانان علاقه مند در سطح کشور و استان برگزار می شود.

در ادامه ،حجت الاسلام بهرام رنجبر رییس اداره قرآنی اوقاف و امورخیریه استان اذعان داشتن ادغام و مشارکت در آزمون و حذف آزمون های مختلف با موضوع قرآن و عترت موجب هم افزایی و بالا رفتن سطح برگزاری آزمون از جهات مختلف خواهد شد و امید است در آینده شاهد ادغام سایر آزمون های قران و عترت در سطح کشور باشیم. حذف برنامه های موازی و مشارکت در برنامه های قرانی موجبات رشد بالندگی، و توسعه و ترویج فرهنگ قرآنی را بیش از پیش فراهم خواهد ساخت.

سپس حجت الاسلام ابراهیم محمدحسینی رییس اداره قرآن و عترت و نماز آموزش و پرورش استان به تشریح کارویژه آزمون حفظ جزء 30 قران کریم طرح ملی 1452 (بشارت) در سطح مدارس پرداخت و گفت : این طرح با در نظر گرفتن جامعه مخاطب خود بویژه در حوزه دانش آموزی سعی در تشویق این قشر به حوزه قرآنی را داشته است.این طرح پویش ملی، در جهت آشنایی و حفظ جزء 30 قرآن کریم بوده که تمامی اقشار و رده های سنی می توانند با مراجعه سایت besharet.irib.ir   در این طرح شرکت نمایند و از جوایز ارزنده آن نیز برخوردار شوند . این طرح با مشارکت 16 نهاد در سطح کشور برگزار می شود و آموزش و پرورش وظیفه اجرای آن را در مدارس برعهده دارد و پیش بینی می شود بالغ بر 14 هزار دانش آموز در این طرح ساماندهی و شرکت نمایند.

 

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان
۱۳ آذر ۱۳۹۷ ۱۳:۰۴
  • نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500